Ubrany i podłączony

Do tej pory najczęściej widziana w filmach o superbohaterach  takich jak Ironman, Avengers, czy Kapitan Ameryka, wearable technology stała się już niefilmową rzeczywistością zwykłych ludzi.

Wearable technology to elektronika, która jest częścią ubioru. Często spełnia czysto praktyczne funkcje, takie jak pomiar tętna, coraz częściej jednak nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością, dotyka za to emocji, bliskości, redefiniuje granice intymności i prywatności.

Załóż mnie

W Polsce nie ma jeszcze oficjalnego tłumaczenia tej nazwy. Wśród proponowanych terminów pojawiają się inteligentne akcesoria, technologia noszona czy tekstronika. Niektórzy pozostają przy nazwie angielskiej, czasem skracając ją do wearables. Wśród popularnych gadżetów do noszenia, o których na pewno już słyszeliście są Google Glass, smartwatche (inteligentne zegarki), elektroniczna odzież oraz opaski fitness.

Ważnym trendem w technologii noszonej jest połączenie mikrosensorów oraz uzyskanych dzięki nim danych z zaawansowanymi technologicznie tkaninami.

Oto kilka przykładów:

  • Mood Sweater, łączy sensory noszone na ręku z szeregiem diod LED umieszczonych w jego kołnierzu. Podobnie jak w teście poligraficznym, sensory mierzą galwaniczną reakcję skóry i na tej podstawie oceniany jest emocjonalny stan użytkownika, a wynik jest wyświetlany odpowiednim kolorem na kołnierzu swetra: niebieski oznacza zrelaksowanie, purpurowy podekscytowanie, żółty błogość, czerwony podenerwowanie albo uczucie miłości. Firma opisując swój produkt używa słowa ekstymność – czyli uzewnętrzniona intymność – i przewiduje, że ta technologia może z czasem zastąpić potrzebę mówienia, ponieważ wszystko będzie wyświetlane przez nasze ubrania.

foto2

foto Roger Dyckmans, sensoree.com

  • HugShirt – nazywany „prawdziwym dotykiem urządzenia telekomunikacyjnego”, czyli odzież, która symuluje fizyczny dotyk na odległość, stwarzając wrażenie przytulania. Kiedy użytkownik mający na sobie HugShirt przytuli sam siebie, sensory rejestrują lokalizację jego dłoni, siłę oraz długość uścisku. Te dane przesyłane są do smartfona, a następnie do HugShirta znajomego, który natychmiast poczuje dotyk na swojej koszulce.

zdjecie3_

foto Hug Shirt, project CuteCircuit

A na koniec zapowiedź- Nixie to niewielki dron-kamera do noszenia na ręce, który oczywiście lata. Jak działa zobaczcie sami: