Time lapse czyli czas w roli głównej

Time lapse czyli film poklatkowy to połączenie serii zdjęć wykonanych w odstępach czasu w jeden film w przyspieszonym tempie. Dzięki tej metodzie można w kilka sekund pokazać zjawiska, które trwają o wiele dłużej – jak chociażby rozkwitanie roślin, czy przemieszczanie się chmur po niebie. 

Już od kilku lat projekty tego typu zdobywają popularność w sieci. Taki tryb robienia zdjęć dostępny jest już w większości smartfonów oraz w wielu aplikacjach.  W ten sposób nakręcono też czołówkę serialu „House of cards”.

Time laps na morzu

Tym razem uwagę internautów zwrócił materiał Jeffreya Tsanga – marynarza i vlogera. Jego 10 minutowy film składający się z blisko 80 000 zdjęć przedstawia podróż statku towarowego z morza czerwonego do Hong Kongu:

Polski sukces

Polakiem, który w tym gatunku odnosi spore sukcesy jest Maciej Tomków. Jego film ‘Undisturbed places”  zajął 2 miejsce w kategorii Natura podczas Timelapse Film Festival 2016. Był także nominowany do kilku innych nagród.

I o ile zarówno Tsang jak i Tomków korzystają z profesjonalnego sprzętu, to żeby nakręcić i zmontować ciekawy obraz wystarczy smartfon, który większość z nas ma w kieszeni.