Sztuka, muzyka i nowe technologie

W tym artykule przybliżymy artystów, którzy sprawnie i twórczo łączą świat realny z wirtualnym a historię z nowoczesnością.

Michał Jacaszek to artysta, muzyk i pasjonat. Wykorzystuje archaiczne nagrań dawnych dźwięków wydawanych przez instrumenty-zabawki, mechanizmy. W swoich pracach muzycznych zastosował oryginalne metody samplingu. Odkrytą przez siebie technikę nazwał “muzykotroniką”. 

Zdjęcie ze strony https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/51,48726,24009569.html?i=0

Muzyczna biografia Jacaszka jest obszerna i różnorodna. Jego muzyka jest znana nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. 

Jednym z jego interesujących dokonań muzycznych jest album wydany w 2005 roku zatytułowany Sequel, do którego współpracy zaprosił poetkę oraz znanych muzyków. W tym projekcie połączył poezję z jazzem i triphopową estetyką. W 2006 roku wraz ze Stefanem Wesołowskim stworzył projekt “Kompleta”, w którym artyści połączyli śpiewaną modlitwę brewiarzową z kwartetem smyczkowym i elektroniką.  

Płyta „Pieśni” Michała Jacaszka

W kolejnych projektach Jacaszek zdecydował się na porzucenie dotychczasowej estetyki muzycznej – skupił się na współczesnym interpretowaniu i przetwarzaniu muzyki klasycznej. Artysta nagrał album Treny inspirowane Trenami Jana Kochanowskiego. Tworzy też ścieżki dźwiękowe do filmów. Siedem utworów Jacaszka znalazło się na ścieżce dźwiękowej do filmu Sala samobójców. 

https://www.youtube.com/watch?v=M_zBBovNmvw&t=593s

PanGenerator to kolektyw artystów zajmujących się sztuką i designem medialnym. Od 2010 roku grupa pracuje nad projektami, w trakcie których eksploruje artystyczną ekspresję oraz interakcje z publicznością. Prace kolektywu charakteryzują się łączeniem świata cyfrowego ze światem realnym, fizycznym.  

“PanGenerator zaciera powszechne podziały między sztuką, projektowaniem i inżynierią, tworząc interaktywne instalacje na dużą skalę zlecane przez instytucje kultury i marki komercyjne, a także czysto eksperymentalne interfejsy muzyczne lub spekulacyjne i krytyczne dzieła sztuki.”  

Zdjęcie ze strony https://pangenerator.com/projects/apparatum/

Prace PanGenerator były prezentowane w wielu galeriach sztuki, na festiwalach i wystawach. W 2019 roku kolektyw otrzymał prestiżową nagrodę: „Paszport Polityki” w kategorii Kultura cyfrowa. Członkowie grupy znani są także z różnych inicjatyw edukacyjnych, prowadzą warsztaty i spotkania na temat sztuki i technologii nowych mediów, które realizują na całym świecie. PanGenerator stworzył autorski kierunek studiów podyplomowych o nazwie Creative Coding na School of Form w Warszawie. 

“Celem studiów jest wprowadzenie do warsztatu projektantów lub artystów nowego rodzaju tworzywa jakim jest kod. Pokażemy kod jako narzędzie do twórczego wykorzystania technologii. Nauczymy jak tworzyć interaktywne wizualizacje, instalacje i obiekty. Będziemy łączyć bity i atomy tworząc nowe formy interakcji – ucieleśnimy interakcję.”