Skazani na hejt
Im więcej pokazujesz siebie online, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś cię pohejtuje. Nawet najlepsi w swojej dziedzinie nie mają szansy spodobać się wszystkim. Co zatem robić? Dzielić się swoją twórczością i narażać na ataki, a może zniknąć z sieci i zacząć prowadzić analogowe życie?
Hejterzy hejtują – ludzi, ich wygląd, pomysły, zachowania, sukcesy, rezultaty ich działań. Są to często osoby, które znamy, jednak im więcej dzielimy się w sieci swoją twórczością, przemyśleniami czy działaniami, tym większe prawdopodobieństwo, że będą atakować
nas również nieznajomi. Problem z hejtem jest taki, że wśród setek pozytywnych komentarzy, to ten jeden negatywny najbardziej zwraca naszą uwagę i często ma największy wpływ na nasze samopoczucie. Badania pokazują, że ludzki mózg potrzebuje pięciu pozytywnych wydarzeń, żeby zrekompensować jedno negatywne. Hejt jest i będzie, mamy na to niewielki wpływ. To, co możemy zrobić, to zmienić sposób, w jaki reagujemy na hejt wobec nas samych i innych.
Nie bierz osobiście
Przypomnij sobie sytuację, kiedy sam miałeś ochotę kogoś pohejtować, a może nawet to zrobiłeś. Czy w tym momencie czułeś się szczęśliwym i pewnym siebie człowiekiem? Najprawdopodobniej nie. Osoby, które dobrze czują się ze sobą, są zadowolone, spełnione
i czują swoją wartość, nie mają potrzeby ani ochoty hejtować innych – zajmują się sobą, rozwijają swoje zainteresowania, robią rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Dlatego, jeśli ktoś cię hejtuje – nie bierz tego osobiście, hejt najbardziej świadczy o hejterze i jego frustracjach. A jeśli sam poczujesz w sobie trolla – zatrzymaj się i zastanów, co pozytywnego możesz zrobić zamiast hejtowania, żeby poczuć się ze sobą lepiej.
Powiedz stop
Nie zgadzaj się na hejt – wobec siebie i innych. Jeżeli widzisz, że ktoś hejtuje, wyraź sprzeciw na taką formę komunikacji, zablokuj użytkownika, zgłoś komentarz do administratora. To my współtworzymy internetową przestrzeń i od nas zależy, jakie treści będą w niej dominować – dlatego reaguj na hejt w serwisach i na platformach, z których korzystasz.
Hejter jako nauczyciel
Potraktuj hejtera jak nauczyciela, który wie, że stać cię na więcej, i zadaj sobie pytanie, czy jest coś, co możesz zrobić lepiej. Czasem w negatywnym komentarzu można znaleźć ziarno konstruktywnej krytyki. Taki hejt może motywować do pracy nad sobą i rozwijania swoich umiejętności.
Nie pozwól, żeby hejt powstrzymał cię od robienia tego, w co wierzysz, lubisz i co jest dla ciebie ważne. Hejt? Who cares.