Rzeczywistość rozszerzona – efektowna technologia w zasięgu twojego smartfona

Rzeczywistość rozszerzona to połączenie świata rzeczywistego z elementami wygenerowanymi przez komputer. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych funkcji oferowanych przez nowoczesne urządzenia mobilne.

Połączenie zazwyczaj odbywa się za pomocą aparatu fotograficznego w urządzeniu przenośnym. Na obraz rzeczywisty, widoczny przez obiektyw, nakładane są warstwy wygenerowane przez wykorzystywaną w danym momencie aplikację.

Rozszerzone możliwości GPS

Urządzenia mobilne wyposażone w moduł GPS już od dłuższego czasu można wykorzystywać do odnalezienia interesujących nas miejsc. Zazwyczaj nawigacja do wskazanej lokacji odbywa się za pomocą mapy. Wyobraźmy sobie jednak inną sytuację. Chcemy coś zjeść, najlepiej żeby punkt gastronomiczny był blisko, a dodatkowo nie chcemy co chwila sprawdzać mapy. Wystarczy skorzystać z popularnej aplikacji Layer. Jedną z jej funkcji jest odnajdywanie lokacji z danej kategorii i nakładanie ich na obraz z kamery zamontowanej w smartfonie lub tablecie.

Smartfon astronomiczny

Aplikacja  Sky Map umożliwia śledzenie gwiazd znajdujących się nad nami. Chcesz wiedzieć, jaka gwiazda znajduje się obecnie w zasięgu twojego wzroku? Włącz aplikację i wyceluj obiektyw w jej kierunku. Na ekranie zobaczysz mapę z zaznaczonymi gwiazdami, planetami i innymi ciałami niebieskimi.

Rzeczywistość rozszerzona w grach

Rzeczywistość rozszerzona jest też wykorzystywana w grach mobilnych. Jedną z popularniejszych propozycji wykorzystujących tę funkcję jest Ingress. Rozgrywka polega na przejmowaniu portali, które można znaleźć w swojej okolicy. Trzeba także zbierać cenne przedmioty wyrzucane przez portal oraz gromadzić energię. Na początku gracz wybiera jedną z dwóch dostępnych frakcji, wpisuje swój nick i już może zaczynać wirtualną walkę.

Przyszłość rozszerzonej  rzeczywistość

Możliwości, jakie daje rzeczywistość rozszerzona są naprawdę duże. Nie jest to jednak technologia tak popularna, jak np. GPS. Prawdopodobnie sytuacja zmieni się w momencie upowszechnienia się urządzeń w stylu Google Glass. To właśnie one wydają się idealną platformą do rozwijania technologii AR i wykorzystywania jej w coraz większej liczbie aplikacji.