Olimpiady Przyszłości – jak wzięliśmy udział w Zwolnionych z Teorii
Był jesienny, ponury dzień, kiedy dowiedzieliśmy się o ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Chcieliśmy wyrwać się z jakiejś lekcji i postanowiliśmy pójść na spotkanie z przedstawicielem organizatorów olimpiady, który właśnie wtedy przyjechał do naszej szkoły.
Idea stworzenia własnego projektu społecznego, który spowoduje zmianę, od razu nam się spodobała. Usiedliśmy w naszej pięcioosobowej grupce i zadaliśmy sobie pytanie: „Co stanowi problem społeczny w naszym mieście?” Zaczynała się zima, mieszkańcy naszego miasta już zaczynali palić w piecach węglem i wtedy EUREKA! Smog! To był nasz lokalny problem, przez który widniejemy na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej. Jak go zwalczyć? W piątkę nie damy rady pokonać takiego przeciwnika, ale co, jeżeli pokażemy jaka jest skala naszego problemu i jakie będą jego skutki w przyszłości? Piotr, nasza głowa projektu, wpadł na pomysł drona, który będzie wyszukiwał na terenie naszego miasta zawyżone zanieczyszczenie powietrza.
Wystartowaliśmy pełna parą z przygotowaniami w październiku. Wtedy też wszyscy założyliśmy konta na stronie www.zwolnienizteorii.pl . Dodaliśmy nasze zdjęcia profilowe i wybraliśmy certyfikaty, które dzięki uczestniczeniu w olimpiadzie i wykonywania testów otrzymamy na zakończeniu całego przedsięwzięcia. Do wyboru były:
- Project Management Principles, który nauczy nas zarządzania projektami (tworzony we współpracy z Project Management Institute R.E.P.).
- Digital Skills, który nauczy nas jak skutecznie zaistnieć i wypromować dany projekt w internecie (tworzony we współpracy z Google).
- Marketing Management Principles, który nauczy nas jak przeprowadzić idealną kampanie reklamową (tworzony we współpracy z Coca-Cola).
- How to Start a Startup, w którym uzyskamy wskazówki, jak zacząć startup, które przez lata pomogły startup’om z akceleratora Y Combinator, dzisiaj wartym łącznie 65 mld USD (oczywiście tworzony we współpracy z Y Combinator).
Powoli zaczęliśmy uzupełniać pierwszy etap projektu, który nosi nazwę Inicjacja. Jest to jeden z ważniejszych części, ponieważ na tym poziomie wybierasz jaki charakter będzie miał wasz projekt.
Mogła być to reklama społeczna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny lub zbiórka charytatywna. Oprócz formy należało wybrać także temat: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna. Należało również określić liczbę beneficjentów, czyli liczbę osób, w których życiu coś się zmieni dzięki projektowi. Oprócz tego był potrzebny krótki opis. Na tym etapie istotny jest opis beneficjentów, za który my straciliśmy dużo punktów. Warto pisać szczegółowo, dokładnie. Przy tym etapie ważne są też tzw. „dowody na istnienie problemu”. Tu również straciliśmy punkty.
Przy rozpoczęciu projektu dostaliśmy swojego mentora. Kontakt mieliśmy zarówno przez platformę na stronie, jak i na Facebooku. Warto polubić profil „Zwolnieni z Teorii” na Facebooku oraz dołączyć do grupy na Facebooku. Mieliśmy takie szczęście, że trafiliśmy na fantastycznego mentora, który bardzo nam pomagał.
Na stronie olimpiady, w zakładkach Inspiracje można znaleźć ciekawe projekty z poprzednich lat, w zakładce Przewodnik, kursy dotyczące wybranego certyfikatu. Warto przejść dokładnie każdy z tematów – dostajesz za to punkty. Każdy temat zakończony jest quizem. Są to pytania z tematów w Przewodniku. Wykonuj go do tej pory, aż uzyskasz 100% – dostaniesz więcej punktów. Nie są to trudne pytania, wystarczy dobrze przeczytać Przewodnik. Są to rzeczy przydatne, więc nie będzie to czas zmarnowany. Pamiętaj, aby każdy z członków wykonał to, ponieważ inaczej nie przejdziecie do kolejnego etapu.
Kolejne etapy to Planowanie, Realizacja i Zakończenie. Pamiętaj, aby w nich wszystko wypełniać szczegółowo i pytać mentora. Pamiętaj by znaleźć jak najwięcej partnerów do projektu.
Powiedzmy coś o nagrodach. Uzyskanie „Brązowego Wilka” jest możliwe tylko wtedy, jeżeli w waszej szkole realizowane są przynajmniej dwa projekty- wtedy wybierany jest lepszy. Namów znajomych, jedna grupa na pewno wygra. Jeżeli chodzi o najważniejszą nagrodę, czyli prestiżowego „Złotego Wilka” ważny jest rozgłos medialny. Gazety lokalne, telewizje, media społecznościowego. Znak, że kogoś twój projekt zaintrygował i chce, aby wiadomość o aktywnej młodzieży poszła dalej. Pamiętaj również o filmiku promocyjnym, na zakończeniu projektu. My zrobiliśmy go w ostatniej chwili. Jest bardzo ważny. Na finale podczas filmu podsumowującego, pierwszy filmik jaki zobaczyliśmy był właśnie nasz.
Dużą rolę odgrywają media społecznościowe oraz strony internetowe. Podczas czytania Przewodnika znaleźliśmy dużo przydatnych informacji. Jeżeli chodzi o utworzenie strony to polecamy www.wix.com. Wszystko jest jasne, czytelne i niedrogie. Jednak jest wiele stron bezpłatnych. Dla chcącego nic trudnego. W Zwolnionych z Teorii można w uzyskać indeks na Uniwersytet Warszawski na Europeistykę, maksymalną liczbę punktów z WOSu lub stypendium na pierwszy rok studiów. Wystarczy wziąć udział w konkursie podczas realizacji projektu. Bardzo ważne jest także bezcenne doświadczenie związne z pracą projektową, które plony będzie zbierali w przyszłości.