Muzyka, którą możesz robić z przyjaciółmi
W sieci dostępnych jest wiele programów i aplikacji, które umożliwiają wspólne muzyczne aktywności. W tym artykule prezentujemy aplikacje i programy, które pozwalają w zaciszu domowym wspólnie tworzyć muzykę.
Bandlab
Jest to darmowy program typu DAW, którego nie trzeba ściągać (działa bezpośrednio w przeglądarce internetowej). Służy on do nagrywania lub produkcji muzycznej. Może być bardzo użyteczny dla osób, które już korzystają z innych aplikacji muzycznych/studyjnych (umożliwia bezpłatne połączenie internetowe programów studyjnych, takich jak Pro Tools i Ableton Live). Oferuje dużą bibliotekę wtyczek efektów i dźwięków z różnych gatunków muzycznych, w tym hip-hopu, „miejskiego popu”, witch house, ambient i wielu innych.
Nie potrzebujesz klawiatury MIDI ani interfejsu audio, aby korzystać z Bandlab, ale jeśli już je masz, możesz użyć ich do sterowania wirtualnymi instrumentami i nagrywania dźwięku bezpośrednio w programie (użytkownicy nieposiadający interfejsu lub zewnętrznego mikrofonu mogą również nagrywać za pomocą wbudowanego mikrofonu komputera.). Każda sesja Bandlab może być również realizowana w ramach współpracy z innymi użytkownikami. Bandlab posiada swoje ograniczenia w porównaniu z innymi, profesjonalnymi programami DAW, ale jest to świetny sposób na przyswajanie podstawowych zadań produkcyjnych.
Endless
Endless to aplikacja dla systemu iOS umożliwiająca tworzeni muzyki techno. Aplikacja jest zaprojektowana niezwykle intuicyjnie, dlatego jest dostępna dla wszystkich niezależnie od stopnia zaawansowania czy wykształcenia muzycznego.
W programie można stworzyć własną pętlę bębnów, basów lub innych dźwięków – mogą to być również dźwięki nagrane samodzielnie na telefonie. Kolejno można dokładać następne pętle do już istniejącej, tworząc tym samym własną kompozycję.
Efekt swojej pracy można udostępnić znajomym, bo pododawali swoje dźwięki, efekty czy stworzone samodzielnie pętle.
Bandpass
Dla użytkowników systemu Android dostępna jest natomiast aplikacja Bandpass. Można ją znaleźć np. w Google Play.
Twórcy aplikacji twierdzą, że zamienia ona produkcję muzyki w sieć społecznościową. W praktyce oznacza to uproszczoną, opartą na pętli cyfrową stację roboczą audio (DAW), która umożliwia współpracę przy projektach z inni użytkownikami. Brzmi intrygująco!
Żeby rozeznać się w interfejsie Bandpassu należy poświęcić trochę czasu i uwagi, ale warto to zrobić, bo w bibliotece programu znajdziemy ponad 3000 gotowych dźwięków do wykorzystania we własnym projekcie. Program zawiera również funkcję MIDI, która pozwala na podłączenie np. keyboardu.