MegaBabki – inicjatywa #MamyGłos

Pierwszy programista miał na imię Ada i był kobietą.

Czy potrafisz wymienić trzech prezydentów? A trzy prezydentki? O ile to pierwsze pytanie jest banalnie proste i odpowiedź na nie mamy gotową w trzy sekundy, o tyle to drugie bywa już trudniejsze. A przecież w historii było wiele wspaniałych kobiet, które ciężko pracowały, by zmienić świat na lepsze. Niestety często zostawały zapominane, niedocenione i nieuwzględniane przy pisaniu szkolnych podręczników. Inicjatywa #MamyGłos postanowiła to zmienić i w ten właśnie sposób powstała Kolorowanka z MegaBabkami! Ta niewielka książeczka zawiera aż trzydzieści portretów artystek, naukowczyń, liderek, działaczek czy polityczek. Każda z postaci może być inspiracją, wzorem i autorytetem dla dziewczyn w każdym wieku.

#MamyGłosLovelace. Ada Lovelace.

Okładkę Kolorowanki stanowi portret niezwykłej Ady Lovelace, brytyjskiej matematyczki i poetki, urodzonej na początku XIX wieku. Od dziecka wyróżniały ją zdolności matematyczne i niezwykłe podejście do nauki, uważała bowiem, że intuicja i wyobraźnia są niezbędne do zrozumienia matematyki. Jako siedemnastolatka poznała naukowca, Charlesa Babbage’a. Babbage pracował nad swoim najnowszym projektem – maszyną analityczną, a Ada przetłumaczyła dla niego rozprawę włoskiego inżyniera, Louisa Menebrei, na temat tego urządzenia. Do tłumaczenia dodała swoje uwagi, w których szczegółowo opisała metodę obliczania liczb Bernoulliego oraz to, jak można zgrać ze sobą litery, symbole i cyfry. W ten sposób stworzyła algorytm, który z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany przez maszynę analityczną. W przyszłości zapisy Lovelace zostały uznane za pierwszy program komputerowy. Już w momencie pisania algorytmu Ada twierdziła, że maszyna analityczna Babbage’a mogłaby służyć do tworzenia grafiki, komponowania muzyki lub w celach naukowych.

Dzisiaj firma Microsoft umieszcza podobiznę Ady Lovelace na hologramach autentyczności swoich produktów. Więc nie pozostaje nam teraz nic innego, jak tylko programować! W Kolorowance z MegaBabkami znajdziecie wiele innych podobnie inspirujących historii. Poczytajcie i sprawdźcie, gdzie można ją znaleźć na www.mamyglos.weebly.com/kolorowanka.