Grafika 3D dla każdego

Grafika komputerowa może stanowić hobby, które niepostrzeżenie przerodzi się w dochodową pracę. Profesjonalne oprogramowanie do tworzenia modeli 3D może stanowić duży wydatek, ale jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką 3D możesz skorzystać z darmowych rozwiązań, które posiadają obecnie bardzo dużo możliwości.

1. my.SketchUp 

Jest to przeglądarkowa wersja popularnego narzędzie SketchUp. Darmowe narzędzie umożliwia korzystanie z wielu opcji modelowania i rysowania. Użytkownik może także skorzystać z gotowych szablonów.

2. SelfCAD

Jest to kolejne narzędzie, które umożliwia modelowanie 3D całkowicie online. Jest to narzędzie płatne ,ale  w przypadku osób uczących się, nauczycieli oraz organizacji pozarządowych istnieje możliwość postarania się o darmową licencję na 2 lata.

https://www.youtube.com/watch?v=kb0ZV728FBo

 

3. 3D Models Search Engine – Yobi3D

Jest to wyszukiwarka do modeli 3D. Można z niej skorzystać wchodząc na stronę yobi3d.com lub instalują dodatek do swojej przeglądarki np. Firefox lub Chrome.

 

4.Vectary

Vectary to darmowe narzędzie, które można obsługiwać z poziomu przeglądarki. Program posiada wiele wtyczek, które umożliwiają proste modyfikowanie różnych parametrów modelu. Dostępne są także szablony, które można modyfikować i dzięki temu nauczyć się obsługi Vectary. Vectary stanowi kompromis pomiędzy zaawansowanymi, płatnymi programami, a najprostszymi narzędziami do modelowania 3D.

5. Tinkercad

Tinkercad to kolejna prosta w obsłudze aplikacja internetowa do projektowania i drukowania 3D, którą można polecić osobom zaczynającym przygodę z modelowanie 3D. Narzędzie umożliwia wykorzystywanie podstawowych kształtów do tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji poprzez ich powielanie, łączenie i przesuwanie.