Dziewczyny kodują

Kobieta informatyk jest jak świnka morska – nie jest ani morska, ani nie jest świnką. W branży IT takie przekonanie o kobietach programistkach jest dosyć powszechne. Coraz więcej dziewczyn pracujących i odnoszących sukcesy w tym środowisku, pokazuje, jak bardzo nieprawdziwy jest ten stereotyp.

„Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją wyłącznie mężczyznom!” powiedziała była wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Neelie Kroes. Jednak kobiety są nadal zdecydowanie niedoreprezentowane w tej dziedzinie. Programistki, które próbują znaleźć pracę w branży, muszą przebijać się przez twardy mur stereotypów. Podobnie jak młode dziewczyny, które chcą rozwijać swoje zainteresowania związane z programowaniem i nowymi technologiami.

Nie jesteś sama

Na szczęście problem braku wsparcia dla dziewczyn i kobiet w dziedzinie nowych technologii został dostrzeżony i powstały organizacje, które oferują programy stypendialne i mentoringowe właśnie dla tej grupy docelowej. Pamiętajcie też, że praca w tej branży nie jest zarezerwowana tylko dla studentek i absolwentek kierunków ścisłych. Swoje miejsce mogą znaleźć tu także osoby z wykształceniem humanistycznym.

bootcamp

Programy stypendialne i mentoringowe:

  1. Nowe technologie dla dziewczyn – program firmy Intel i Fundacji Perspektywy

stypendiadladziewczyn.pl

Program dla maturzystek i studentek studiów inżynierskich wybranych uczelni technicznych, które zainteresowane są studiowaniem nowych technologii i/albo pracą w tej branży. Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY mogą otrzymać pomoc merytoryczną i finansową oraz wsparcie mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel.

2. Program mentoringowy „Girls go start-up! ACADEMY”

girls-startup.pl

Akademia start-upowa dla kobiet. Celem projektu jest wsparcie kobiet związanych z obszarem STEM (Science, Technology, Engieering, Mathematics) w zdobywaniu wiedzy o tworzeniu start-upów, a potem realizacji takich przedsięwzięć w praktyce.

3. Lean in Stem

leaninstem.pl

Program Lean in STEM (Science, Technology, Engieering, Mathematics) to zestaw rozwiązań networkingowych, inspiracyjnych i mentoringowych wspierających rozwój karier kobiecych w branży technologicznej i w nauce.

Organizacje, które wspierają kobiety w świecie nowych technologii:

dhango gilrs

1. Django Girls

djangogirls.org

Django Girls to społeczność, która wspiera kobiety poprzez organizowanie jednodniowych darmowych warsztatów programowania dla początkujących. Pierwszą edycję, która odbyła się w Berlinie w lipcu 2014 roku, zorganizowały dwie Polki – Ola Sitarska i Ola Sendecka. Formuła spodobała się tak bardzo, że stała się dla kobiet na całym świecie inspiracją do kolejnych warsztatów o tej samej tematyce.

2. Geek Girls Carrots

geekgirlscarrots.org

To globalna organizacja, która łączy, uczy i inspiruje kobiety kochające nowe technologie. Organizuje regularne spotkania lokalnych społeczności, warsztaty programistyczne i inne wydarzenia, mające na celu wymianę wiedzy i doświadczeń.

3. Women In Technology

womenintechnology.pl

Women In Technology to społeczność kobiet, które pracują w technologiach lub je tworzą. Spotkania grupy odbywają się od 2009 roku, aktualnie we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie i Krakowie. Organizacja skupia kobiety, które zajmują się programowaniem, administracją bazami danych, serwerami, sieciami, a także elektroniką, robotyką i innymi