Docs Against Gravity – zaangażowane i barwne opowieści filmowe do obejrzenia za darmo na Ninatece
Do 18.05 można obejrzeć najciekawsze filmy dokumentalne w ramach festiwalu Docs Against Gravity. Prezentujemy trzy pozycje festiwalowe jednocześnie zachęcając do obejrzenia większej ilości tych niepowtarzalnych, uwrażliwiających i uświadamiających filmów.
„Genesis 2.0” reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, rok 2018
Film opowiada o wyprawach na Arktykę poszukiwaczy drogocennych, luksusowych surowców jakimi są m.in. kły mamutów. Łączą się tutaj interesy czysto finansowe, z nie tyle ambicjami odkrywczymi, czysto archeologicznymi, co bardziej naukowymi, jednak związanymi z rewolucją technologiczną.
Nagrodzone na festiwalu w Sundance Genesis 2.0 imponuje surowymi zdjęciami dalekiej północy i ścieżką dźwiękową skomponowaną przez gigantów muzyki filmowej: Eduarda Artiemjewa i Maxa Richtera.
„Sól Ziemi” reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, rok 2014
Film przedstawia historię życia Sebastião Salgado – słynnego, brazylijskiego fotografa, ambasadora dobrej woli UNICEF. Osoba fotografia jest w filmie ukazana z perspektywy jego syna oraz samego reżysera. W filmie tym, wraz z barwnymi i poruszającymi losami artysty przeplatają się jego piękne, zaangażowane prace.
„Kraina Miodu” reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, rok 2018
Kraina pszczół to barwna i wartościowa opowieść o dwóch kobietach, matce i córce, które żyją niezwykle skromnie w bardzo inspirujący sposób. Dbają i troszczą się o siebie nawzajem, o przyrodę i pszczoły, z którymi żyją w pięknej koegzystencji. Obraz ten zestawiony jest z kontrastowym podejściem nowo przybyłych sąsiadów, z którymi mimo różnicy podejścia do priorytetów, główna bohaterka stara się budować most porozumienia oparty na życzliwości.
Film “Kraina Miodu” otrzymał dwie nominacje do Oscara za 2019r. W kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.