DIY na Youtube – wywiad z Michałem Bardzelem

Internet pozwala się rozwijać i dzielić zainteresowaniami. Wielu młodych ludzi stara się zaistnieć i podzielić się swoimi umiejętnościami, pozytywną osobowością czy pomysłowością. Przykładem takiej osoby jest Michał Bardzel tworzący swój kanał na YouTube o nazwie Wendkarz. Ten zaledwie 19-letni chłopak zaraża swoją pasją do kreatywnego tworzenia przedmiotów. Zobacz jak realizować ideę DIY na Youtube.

Wywiad przeprowadziła Justyna Litwinek

Justyna Litwinek: Co było główną motywacją do kręcenia filmów i skąd pomysł na akurat taki rodzaj i tematykę kanału?

Michał Bardzel: Ogólnie w wieku 15 lat miałem fioła na punkcie elektroniki i oglądałem wiele poradników właśnie na YouTube. Przyszło mi na myśl by samemu spróbować robić takie poradniki. Pamiętam, że jednego dnia wstawiłem dwa filmiki i one osiągnęły 30 wyświetleń w ciągu tygodnia. Sam content, który teraz produkuję wytworzył się sam na przestrzeni tych 3-4 lat.

JL: Co jest twoją inspiracją i skąd czerpiesz pomysły?

MB: Jeśli chodzi o filmy DIY to mówi się że „potrzeba jest matką wynalazków”, więc przeważnie robię to co jest mi potrzebne. W innych przypadkach życie pisze scenariusz i w danych okolicznościach powstają pomysły na dane filmy.

JL: Czy w czasie korzystania z zasobów internetu zdarzyła ci się jakaś nieprzyjemna sytuacja? Jeżeli tak, to jak sobie z nią poradziłeś?

MB: Zapewne chodzi o hejty. Mowa nienawiści w internecie zawsze była, jest i będzie. Są organizacje, które mają na celu zmniejszenie agresji (popieram), ale nie działa to w 100%. Ludzie piszący coś w internecie nie czują żadnych zobowiązań wobec drugiego człowieka, nie widzą go na żywo. Nie można ich powstrzymać na dzień dzisiejszy, ponieważ: „bo co mi zrobisz, nic nie zrobisz”. Warto pamiętać, że nie należy się żadnymi negatywnymi komentarzami przejmować, szczególnie wulgarnymi. Nie warto zniżać się do poziomu człowieka, który potrafi jedynie pisać komentarze i obrażać innych. Co innego jeśli jest to konstruktywna krytyka typu „robisz to źle, zrób to tak, wtedy wyjdzie coś tam coś tam lepiej”

JL: Jaka radę/rady dasz osobom początkującym lub takim, które myślą o zakładaniu kanału na YT, strony internetowej czy bloga ?

MB: Na pewno się nie poddawać. Dużo osób pisze do mnie: „cześć oglądam twoje filmy są świetne tralalalala, słuchaj jest sprawa mógłbyś mnie wypromować, przesyłam link do kanału poniżej”. Wchodząc na taki kanał najczęściej widzę trzy filmy na krzyż, z czego najstarszy ma 2 miesiące. Nie wiem na czym to polega, ale ja swój kanał buduje już 5 lat i z perspektywy czasu moje początki były fatalne. Nie zależało mi i nie zależy na sławie, „dolarach” i „fejmie”. Publikuje te filmy, bo po prostu lubię, a jeśli one zdobywają coraz większe grono odbiorców to się cieszę. Wiem, że robię to coraz lepiej. Mam wrażenie, że niektórzy albo się zbyt szybko poddają, albo zależy im tylko na $$$.

JL: Dziękuję za wywiad J

M: Ja również.