Digital ART

W świecie, w którym coraz więcej czasu spędzamy wpatrując się w ekrany swoich urządzeń mobilnych, nie zaskakuje rosnąca popularność sztuki cyfrowej.

Powstały, i ciągle powstają, zupełnie nowe formy ekspresji artystycznej z wykorzystaniem nowych technologii – net art, software art, cyfrowe instalacje czy rzeczywistość wirtualna. Stworzone w ten sposób dzieła coraz częściej są doceniane przez krytyków, zachwycają odbiorców i znajdują swoje miejsce w kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Cyfrowość sztuki to coś więcej niż wykorzystanie komputera w procesie tworzenia czy też forma przekazu.

Sztuka cyfrowa to alternatywna rzeczywistość, która  wydarza się tu i teraz, komunikuje się z nami, odpowiada na nasze nastroje, dostosowuje się do nas. Angażuje i zaprasza odbiorców do aktywnego udziału.

  • Wyobraź sobie pokój o powierzchni 300 metrów kwadratowych, w którym pada wielki deszcz – co minutę spada z sufitu ponad 800 litrów wody. I wyobraź sobie, że chodzisz po tym pokoju i wcale nie mokniesz. „Rain Room” („Pokój Deszczu”) to imponująca instalacja autorstwa Random International, w której wykorzystano kamery 3D do określania pozycji widzów i wyłączania umieszczonych nad nimi strumieni deszczu. https://www.youtube.com/watch?v=FslABAyj2OA
  • Kolejnym przykładem zaangażowania odbiorcy jest „Wishing Wall” („Ściana Życzeń”). Odwiedzający poproszeni zostali o wypowiedzenie swoich życzeń na głos. Ich słowa, na podstawie emocji, które się w nich kryły, zamieniano w… motyle.

Wiele prac stworzonych w cyfrowy sposób może być bez końca reprodukowanych bez utraty jakości.

Platforma Sedition ( http://www.seditionart.com/), która promuje się hasłem „zamień swój ekran w sztukę”, udostępnia prace cyfrowe wykonane przez niektórych z najbardziej znanych w świecie współczesnych artystów, takich jak Tracey Emin, Damien Hirst czy Bill Viola. Do każdej pracy dołączony jest podpisany przez artystę cyfrowy certyfikat. Zakupione prace można wyświetlać na dowolnych ekranach – od smartfonów po największe telebimy.