Aplikacje smogowe

Smog stanowi bardzo poważny problem dla naszego zdrowia. Normy jakości powietrza przekroczone o kilkaset lub nawet kilka tysięcy procent to ostatnio codzienność dużej części polskich miast. Broniąc się przed smogiem warto dysponować bieżącą wiedza na temat jakości powietrza w okolicy. Do dyspozycji masz kilka aplikacji na smartfony, które to umożliwiają.

1. Jakość powietrza w Polsce (Andoird, iOS)

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którą znajdziesz w Google Play pod nazwą „Jakość powietrza w Polsce” prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Informacje o jakości powietrza są wyświetlane w postaci mapy, wykresów oraz zestawień szczegółowych wyników pomiarów.

dy_ie

2. SmokSmog (Android, iOS)

Jest to aplikacja dla osób mieszkających w Polsce południowej. Umożliwia wybranie kilku stacji pomiarowych, które najbardziej nas interesują. Przeglądanie danych z poszczególnych stacji odbywa się w osobnych kartach.

smoksmog

3. Zanieczyszczenie powietrza (Android)

Bardzo prosta w obsłudze aplikacja, która umożliwia sprawdzanie danych w formie słupków oraz informacji na mapie. Możesz wskazać kilka najbardziej interesujących Cię stacji pomiarowych w okolicy i stworzyć zindywidualizowany panel. W aplikacji znajdziesz także informacje o szkodliwości konkretnych związków, które uwzględnione są w pomiarach takich jak Benzen czy Dwutlenek azotu.

zanieczyszczenia

 

 

4. Kanarek (Android)

Kanarek to kolejna aplikacja, która pozwala łatwo sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy. Kanarek poinformuje Cię jeśli jakość powietrza spadnie poniżej ustalonego poziomu. Aplikacja umożliwia także prezentacje danych na mapie.

kanarek