Jak weryfikować zdjęcia?
Zdjęcie często wydaje się być ostatecznym dowodem na to, czy pewna sytuacja się wydarzyła lub nie wydarzyła. Często wpadamy w tę pułapkę i zapominamy o tym, że zdjęcie, tak samo jak tekst, może być zmanipulowane. Przedstawiamy kilka prostych narzędzi, które umożliwiają szybkie i łatwe weryfikowanie zdjęć.
Pierwsze co możemy zastosować to odwrotne wyszukiwanie grafiki (ang. reverse image search). Metoda ta pozwoli sprawdzić, czy zdjęcie ilustrujące artykuł lub post nie było już wcześniej publikowane w internecie w innym kontekście. Często zdarza się, że fake newsy opisujące jakieś dramatyczne wydarzenia ilustrowane są zdjęciami, które zostały wykonane kilka lat wcześniej w zupełnie innej części świata.
Narzędzia, które umożliwiają zastosowanie odwrotnego wyszukiwania grafiki:
• image.google.com,
• tineye.com,
• RevEye – rozszerzenie do Chrome i Firefoxa do sprawdzania, na jakich stronach i kiedy dane zdjęcie zostało zamieszczone.
Na stronach izitru.com i fotoforensics.com masz możliwość sprawdzenia, czy zdjęcie zostało zmodyfikowane i gdzie zostało zrobione. Oczywiście nie w przypadku każdej grafiki narzędzia będą skuteczne, ale umożliwią w znacznym stopniu radzenie sobie z fake news.