Poznajmy się online

W internecie łatwo poznać nowe osoby  – zdarza się, że to właśnie online trafiamy na kogoś, kto lubi to co my, ogląda te same seriale i tych samych vlogerów, ma podobne problemy i rozumie nasze i z kim fajnie się klika. I wszystko byłoby super gdyby nie to, że w sieci bardzo łatwo jest udawać kogoś innego oraz ukrywać swoje prawdziwe zamiary.

O takiej sytuacji jest właśnie poniższa historia:

 

Nastoletnia bohaterka ma poczucie, że poznała kogoś wyjątkowego – kogoś, kto ją wspiera, towarzyszy na co dzień i uważa, że jest piękna. Jednak ta osoba nie jest tym, za kogo się podaje i tylko udaje jej przyjaciela.

Uwodzenie online to sytuacja, w której osoba dorosła za pośrednictwem internetu lub telefonu tworzy relację z osobą nieletnią, żeby wykorzystać ją seksualnie. Sprawca może chcieć np. zdobyć materiały erotyczne, zmuszając lub namawiając ofiarę do rejestrowania zdjęć i filmów, lub dążyć do spotkania i kontaktów seksualnych. Uwodzenie w sieci jest przestępstwem.

Zadbaj o siebie

Kiedy poznajesz kogoś w sieci, to nawet, jeśli ta osoba wydaje się być najfajniejsze, to dobrze jest zweryfikować czy na pewno jest tym, za kogo się podaje. Oto kilka pomysłów jak możesz to zrobić:

– sprawdź jej znajomych online (w jakim są wieku, czy są z tej samej szkoły, do której chodzi);

– sprawdź częstotliwość i historię publikacji, interakcji z innymi użytkownikami, grupy, do których należy;

– zweryfikuj jej tożsamość za pomocą kamerki –zdarza się, że sprawcy udają bardzo długo, że ich kamerka jest zepsuta, ale aplikacje w telefonie również dają możliwość takiej weryfikacji;

– sprawdź snapy i częstotliwość ich wysyłania.

Ufaj też swojej intuicji – jeśli coś ci nie gra, coś wydaje się dziwne, to nie kontynuuj tej znajomości oraz porozmawiaj z zaufaną osobą dorosłą.

Spotkanie?

Jeżeli decydujecie się na spotkanie z osoba poznaną online to zadbaj o swoje bezpieczeństwo i koniecznie:

– poinformuj rodziców o takim spotkaniu

– na spotkanie idź w towarzystwie zaufanej osoby dorosłej, starszego rodzeństwa albo grupy rówieśników

– spotkanie zaplanuj w dzień, w miejscu publicznym, w którym przebywa wiele osób.

Pamiętaj – nie jesteś sama/sam w każdej chwili możesz zadzwonić bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.