Dane mogą być piękne

Obecnie mamy dostęp do dużej ilości danych statystycznych z wielu dziedzin życia. Za pomocą odpowiednich narzędzi można je w ciekawy sposób wizualizować np. za pomocą niecodziennych map.

Kartografia ekstremalna to polski fanpage, na którym prezentowane są ciekawych mapy, dzięki którym można spojrzeć na różne dane w zupełnie nowy sposób. Fanpage udostępnia zarówno mapy zrobione przez samego autora, jak i najciekawsze produkcje ze świata udostępniane w internecie.

 

kartografia ektremalan

BIQdata

Bardzo ciekawą inicjatywą, której celem jest interesująca prezentacja danych statystycznych jest serwis BIQdata.pl. W serwisie można znaleźć m.in. interaktywny reportaż dotyczący smogu oraz ciekawe zestawienie dotyczące polskich firm. Wszystkie artykułu wzbogacone są o mapy lub efektowne inforgrafiki.

Nowy Jork w cieniu

Bardzo dobrych przykładów jak w przystępny i efektowny sposób prezentować dane można szukać w anglojęzycznym internecie. Dziennikarze The New York Times przygotowali interaktywną mapę Manhattanu, dzięki której można dowiedzieć się jaki jest procent zacienienia w danym rejonie miast w określonej porze dnia i roku.